– عصاره چای سبز 

چای سبز حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدانها، اسیدهای آمینه و مواد گیاهی مانند پلی فنول است. همچنین سرشار از ویتامینهای گروه B ، فولیک اسید، منگنز، پتاسیم، منیزیوم و کافئین است.

در ادامه به مزایای قابل توجه چای سبز برای پوست اشاره می شود: 

چای سبز رنگ پوست را بهبود می بخشد و به دفع سموم از پوست، بهبود لک ها و جای جوشها و کاهش التهاب کمک می کند. هم چنین در افزایش قابلیت ارتجاعی پوست نیز دخیل است.
آنتی اکسیدانها و تانن ها (ترکیبات قابض) موجود در چای سبز به درمان پف زیر چشم و حلقه های تیره دور چشم کمک می کنند. این ترکیبات از طریق انقباض عروق خونی ظریف اطراف چشم، باعث کاهش تورم و پف می شوند. علاوه بر این ویتامین k موجود در چای سبز نیز در رفع حلقه های تیره دور چشم موثر است.

چای سبز رنگ پوست را بهبود می بخشد و به دفع سموم از پوست کمک می کند
چای سبز رنگ پوست را بهبود می بخشد و به دفع سموم از پوست کمک می کند

چای سبز با اثرات آنتی اکسیدانی و ضد پیری خود می تواند ظهور نشانه های پیری پوست مانند افتادگی پوست، لک های ناشی از افزایش سن، چین و چروک و خطوط ریز را به تأخیر بیندازد.
هم چنین چای سبز از پوست در مقابل آسیبهای ناشی از نور خورشید نیز محافظت می کند.

2- عصاره انگور 

عصاره انگور حاوی ترکیبات گیاهی متعددی است از جمله الیگومریک پروآنتوسیانیدین
(oligomeric proanthocyanidines: OPCs). این ترکیبات آنتی اکسیدانهای بسیار قدرتمندی هستند و بر اساس گزارشی از مرکز تحقیقات غذای کانادا Food research center in Guelph , Canada) opc) موجود در عصاره انگور دارای اثرات آنتی اکسیدانی 20 برابر ویتامین E و 50 برابر ویتامین C است.
بر اساس گزارش منتشر شده در زمستان سال 2003 در Journal of medicinal food عصاره انگور می تواند با اثرات سوء آفتاب بر روی پوست مقابله کند (اشعه آفتاب می تواند باعث ظهور چین و چروک, لک و سرطان پوست شود.)

عصاره انگور می تواند با اثرات سوء آفتاب بر روی پوست مقابله کند
عصاره انگور می تواند با اثرات سوء آفتاب بر روی پوست مقابله کند

پوست برای حفظ جوانی خود به کلاژن والاستین نیاز دارد. رادیکالهای آزاد می توانند بر روی تولید این پروتئین ها اثر منفی بگذارند. رزوراترول یکی از آنتی اکسیدانهای قدرتمند موجود در پوست انگور با خنثی کردن رادیکالهای آزاد به یکی از مشهورترین ترکیبات ضدپیری جهان معروف شده است.

3- -لیکوپن 

یک رنگدانه آلی است که می تواند به ویتامین A تبدیل شود. این ماده مغذی گیاهی در بسیاری از میوه جات و سبزیجات مانند گوجه فرنگی، هندوانه و … وجود دارد و دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. کلاژن مسئول استحکام و کشسانی پوست است و از ظهور چین و چروک جلوگیری می کند. لیکوپن با مهار فعالیت آنزیم کلاژناز (آنزیم تجزیه کننده کلاژن) به جوانی پوست کمک می کند. در پیشگیری از اثرات مضر آفتاب بر پوست نیز دخیل است.

لیکوپن دارای اثر ضد التهابی است و در میوه ها و سبزیجات وجود دارد
لیکوپن دارای اثر ضد التهابی است و در میوه ها و سبزیجات وجود دارد

4- عصاره کاج (Pine Bark)

اخیراً مزایای عصاره پوست درخت کاج برای سلامت پوست به اثبات رسیده است. عصاره کاج حاوی ماده ای به نام پیکنوژنول می باشد که یک آنتی اکسیدان قدرتمند بوده و با اثرات مضر نور آفتاب مقابه می کند.
کلاژن اصلی ترین ترکیب مسئول استحکام و جوانی پوست است. عصاره درخت کاج می¬تواند تولید این پروتئین را افزایش داده و به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند.
هیالورونیک اسید نیز ترکیبی است که می تواند تا 1000 برابر وزن خود آب جذب کرده و یکی از ترکیبات ضروری برای مرطوب نگه داشتن پوست محسوب می شود. تحقیقات متعددی نشان می-دهند که عصاره درخت کاج می تواند تولید هیالورونیک اسید را افزایش داده و به حفظ رطوبت پوست کمک کند.

Q10- 5 
یک ماده محلول در چربی شبه ویتامین است که بطور طبیعی در بدن و پوست وجود دارد. آلاینده ها و فاکتورهای محیطی می توانند سطح Q10 پوست را کاهش دهند. Q10 یکی از مفیدترین آنتی اکسیدانها برای پوست است و با اثرات آنتی اکسیدانی خود در کاهش علائم پیری دخیل است.
هم چنین با افزایش سن نیز، سطح Q10 کاهش می یابد. این کاهش، موجب ضعیف شدن اثربخشی فیبرهای استحکام بخش پوست می شود. تحقیقات نشان می دهد که مصرف مکمل های Q10 می تواند مانع از تجزیه کلاژن شود.

Q10 یکی از مفیدترین آنتی اکسیدانها برای پوست است و مانع از تجزیه کلاژن می شود
Q10 یکی از مفیدترین آنتی اکسیدانها برای پوست است و مانع از تجزیه کلاژن می شود


6- آلفالیپوئیک اسید (ALA)

یک آنتی اکسیدان محلول در آب و محلول در چربی می باشد که می تواند سایر آنتی اکسیدانها مانند ویتامینهای C و E را بازسازی کند ونسبت به سایر آنتی اکسیدانها به لایه های عمیق تری از پوست نفوذ می کند.
آلفالیپوئیک اسید یک درمان ضد پیری بسیار قدرتمند است زیرا می تواند کربوهیدراتها را برای تولید انرژی بشکند. این انرژی تولید شده به حفظ استحکام و جوانی پوست کمک می کند.

پوست برای حفظ جوانی خود به کلاژن والاستین نیاز دارد و کلاژن مسئول استحکام و کشسانی پوست است و از ظهور چین و چروک جلوگیری می کند.

ارسال دیدگاه